Historia pszczół - Maja Lunde

Trzy pszczele historie. Pasja, praca, przeznaczenie. Przepełniony goryczą i rozczarowaniem angielski XIX-wieczny naukowiec; współczesny nam amerykański pszczelarz-przedsiębiorca traktujący swoje pszczele rodziny z ogromną czułością; Chinka żyjąca w 2098 roku - musi zastępować pszczoły, choć wcale się do tego nie nadaje. 


Maja Lunde łączy te trzy wątki, ale również analizuje historię tych miododajnych owadów, zachwyca nas złożonością ich życia, przybliża nam rozwój uli oraz sztuki pszczelarstwa. Ale przede wszystkim- zwiastuje początek końca. I nie tylko tych owadów, ale również gatunku ludzkiego. "Historia pszczół" przekazuje nam, że jeśli pszczoły wyginą, jeśli ludzkość do tego dopuści- skaże siebie na zagładę. I jeszcze - że przetrwanie potężnego Homo sapiens zależy od czegoś tak, nomen omen, ulotnego; od maleńkich przepięknych owadów. 

"Historię pszczół" czyta się szybko i przyjemnie, fragmenty popularno- naukowe napisane są przystępnym językiem, a bardzo ciekawa fabuła sprawia, że od książki trudno się oderwać. Lektura tej książki pozostawiła mi tak zwanego "książkowego kaca". Ale to nie jej bezsprzeczne walory literackie były przyczyną. Do głębi poruszyło mnie sedno książki - że człowiek nie potrafi przewidzieć skutków swoich działań, a dla chwilowych korzyści jest w stanie zniszczyć ekosystem i narazić gatunek ludzki na wymieranie. 

Książkę gorąco polecam. Jest jak miód dla duszy czytelników spragnionych dobrej literatury i jak użądlenie dla jego intelektu - nie pozwoli o sobie zapomnieć.

4 komentarze :

 1. Akurat miodu jestem spragniona i użądlenie by się przydało...a pierwsze strony zwiastują literacki majstersztyk!
  A jakie piękne zdjęcie! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa! :) Cieszę się, że zachęciłam Cię do lektury ;)

   Usuń
 2. mam nadzieję, że uda mi się ją niedługo upolować. pozdrawiam :)
  wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Czytane a vista © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka